A Miskolci Állatkert és Kultúrpark a Miskolc Csoport tagja

Miskolci Állatkert

Miskolc Zoo a facebookon Miskolc Zoo a twitteren Miskolc Zoo az instagramon Miskolc Zoo a youtube-on Miskolc Zoo a tiktokon

Ez történt 2014-ben

2015-01-19 Ez történt 2014-ben

Állatkertünk sikeres évet zárt 2014-ben. Az elmúlt öt évre visszatekintve ebben az évben fogadtuk a legtöbb látogatót, hiszen több mint 83.000-en váltottak belépőt az állatkertbe. Ezen kívül több mint 100 kisállat született a tavalyi év során, és mintegy 50 új állat költözött más állatkertből hozzánk. A különféle szervezett zoopedagógiai programjainkon  megközelítőleg 3000 gyermeket tudtunk megszólítani. De vegyük sorba, hogy mik is történtek tavaly a Miskolci Állatkertben!
 
A tavalyi esztendőben az elmúlt évekhez képest többen voltak ránk kíváncsiak: több mint 83.000 látogató vett belépőt az állatkertbe, amely az előző évhez képest több mint 15%-os látogatószám növekedést jelentett.
 
A megnövekedett látogatószámot a korábbiaktól változatosabb programkínálattal vártuk. Tavaly első alkalommal rendeztük meg a FarsangoZoo elnevezésű rendezvényünket, amelyen a februári hideg ellenére is közel 300-an vettek részt. Az állatkert 31. születésnapja alkalmából augusztus 23-án rendezett programjainkra is 1000 főnél többen érkeztek. A harmadik alkalommal megrendezett Állatkertek Éjszakáját illetően (amely Miskolcon már a kilencedik ÉjszakáZoo nevű programunk volt) a korábbiakban nem tapasztalt érdeklődés mutatkozott: ezen az egyetlen estén szintén több mint 1000 látogató jött el a különleges esti programunkra. De a második alkalommal megrendezett Halloween Estünkön is közel 1000 érdeklődő vett részt. Ezeken a különleges rendezvényeken kívül a jeles zöld napokon is több élményt tudtunk nyújtani a hozzánk érkezőknek.
 
Az állatkertek egyik legfontosabb – ha nem a legfontosabb – feladata és célja a környezeti nevelés segítségével az emberi társadalom természetvédelem irányába történő szemléletformálása. Ezen tevékenységünk során a szervezett zoopedagógiai foglalkozásokon – egyrészt az állatkertben, másrészt oktatási intézményekbe kitelepülve – több mint 3000 gyermekhez tudtuk eljuttatni a környezet- és természetvédelem üzenetét. A Bükki Fiatalok Természetjáró Egyesületével együtt szervezett nyári táborunkban hat hét alatt több mint 200 táborozó vett részt a változatos programokon.
 
Szemezgetve az új lakók közül örömmel jelenthetjük, hogy párt kapott a rénszarvas bikánk és a nagy maránk, új hím érkezett a huszármajmokhoz és a szurikátákhoz, és nőstények költöztek a gyűrűsfarkú maki hímjeinkhez. Mindezek eredményeképpen bízunk benne, hogy a jövő esztendőben közülük több faj is utódokkal örvendeztet meg minket és látogatóinkat. Az ősszel befejeződött munkálatokat követően a madártavunkon átvezető ösvényen látogatóink is átsétálhatnak, ahol a korábbi lakók mellett új madárfajokkal is találkozhatnak: fütyülő récékkel, kendermagos récékkel, sörényes ludakkal és Bahama-récékkel is.
 
A tavalyi évi szaporulatainkra is büszkék lehetünk, hiszen az országban továbbra is csak mi büszkélkedhetünk azzal, hogy – immár rendszeresen – szaporodtak a nagy szőröstatuk. De világra jött az ország – és állatkertünk – második észak-amerikai kúszósül bébije is. Tavasszal szintén egyedülálló volt az ország állatkertjeiben a kéktorkú tragopáncsibék kelése. Nyolc év kihagyás után örülhettünk újra annak, hogy a szabad természetből korábban kihalt és Magyarország állatkertjei közül csak nálunk élő David-szarvasok csapatában is a világra jött egy borjú. Vadmacska-párunk is hozzájárult az év sikereihez, hiszen öt kölykük született. De rajtuk kívül világra jött még két tevecsikó, két kengurukölyök, egy bivalyborjú, két lámacsikó, három dámszarvasborjú és két vadmalac is – hogy csak néhányat emeljünk ki a tavaly született kölykök közül.
 
Évről-évre fáradhatatlanul dolgozunk a környezetünkben élő állatok védelméért is. Ennek keretében a tavalyi évben védett vagy fokozottan védett fajok 105 egyede került be állatkertünkbe sérülés, betegség vagy egyéb más okok következtében. Közülük 42 egyedet gyógyultan, felerősödve vissza is tudtunk engedni a szabad természetben (pl. 3 sünt, 5 egerészölyvet, 6 fehér gólyát, 4 kuvikot és 3 vörös vércsét), míg 17 állat továbbra is a gondoskodásunkra szorul. Az így megmentett állatok természetvédelmi értéke több mint 4 millió forint.
 
A 2015-ös év legnagyobb szabású terve a Kassai Állatkerttel közös, határon átnyúló európai uniós projekt keretében megvalósuló új farkas- és hiúzkifutók létesítése. Az új bemutatókba természetesen új lakók is érkeznek majd. Az észak-amerikai fajokat bemutató területünkön már csak az állatok beköltözésére vár egy újonnan elkészült kifutó, ahol csíkos szkunkokkal találkozhatnak majd az érdeklődők. 2015-re tervezzük, hogy az év során megújuló tigriskifutóba is új lakók érkezzenek. De nem lesz hiány programkínálatban sem, hiszen megrendezésre kerülnek a korábbi években megszokott és nagysikerű programok, mint az Állatkertek Éjszakája, az Állatkert születésnapja és a Halloween-est.

Bízunk benne, hogy látogatóink számára 2015-ben is különleges élményekkel tudunk szolgálni, és teret tudunk adni annak, hogy minél többen csodálkozhassanak rá a természet értékeire. Mi legalábbis ezért dolgozunk, és ha méltónak találnak erre minket, látogassanak el minél többször hozzánk az idei évben is!


 

Magyar Állatkertek Szövetsége Species360: Global information serving conservation Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program  Európai Regionális Fejlesztési Alap  Miskolc Megyei Jogú Város Miskolc Holding Zrt.Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.